Może eksperyment?
3 Czerwca 2020Do przygotowania doświadczeń wystarczą ogólnodostępne składniki, jakie na ogół mamy u siebie w domu. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza chemiczna - do każdego eksperymentu będzie zamieszczony krótki opis i objaśnienie zachodzących zjawisk.
Nowe propozycje eksperymentów będą się pojawiać co środę.
Magnetyczny wąż
Do eksperymentu potrzebujemy
- kartkę,
- pisaki,
- spinacz
- nożyczki,
- taśmę klejącą,
- magnes,
- słoik.
Eksperymentuj samodzielnie #Kopernikwdomu
Dziś nieco inaczej.
Zapraszam na sporą dawkę eksperymentów wykonanych przez ekspertów w tej dziedzinie z Centrum Nauki Kopernik.
www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/
Gumowe jajko
potrzebne materiały:
- jajko :)
- szklanka
- ocet
- przykrywka
wykonanie:
Do szklanki wkładamy jajko i zalewamy octem. Szklankę przykrywamy i zostawiamy na ok 12 godzin. Po tym czasie wyciągamy delikatnie jajko i ścieramy pod wodą pozostałość skorupki. Gotowe.
Pojawiający się obrazek - zabawy z wodą i mazakami
potrzebne materiały:
- ręcznik papierowy;
- mazaki;
- woda;
- talerz/miska
wykonanie:
Listek ręcznika składamy na pół. Na jednej części wewnętrznej rysujemy obrazek. Przykrywamy drugą częścią i gotowe :) Teraz wystarczy tylko włożyć nasz ręcznik do wody.
Masa balonowa
Masa balonowa to świetna alternatywa dla uwielbianych przez dzieci baniek mydlanych, a nawet balonów z gumy balonowej. Wystarczy połączyć zaledwie dwa składniki aby powstała nam świetna masa do tworzenia wielkich balonów. Zobaczcie instrukcję na filmie poniżej.
potrzebne materiały:
- klej szkolony
- żel do prania
- słomka
- talerz
Wykonanie:
Na talerzu mieszamy żel do prania z klejem i gotowe :) Można na próbę dodać np pianki do golenia. Masa będzie bardziej puszysta a balony większe.
Pytanie jakie pewnie Państwo zadają to czy taka masa nie podrażni dzieciom rąk. Cóż myślę, że to kwestia indywidualna u każdego dziecka. Część dzieci ma wrażliwszą skórę, a innym nic nie jest… dlatego decyzję pozostawiamy Wam, bo sami najlepiej znacie swoje dzieci.
Kolorowy deszcz
potrzebne materiały:
- szklanka, słoik lub inne szkalne wysoki naczynie,
- pianka do golenia,
- barwniki lub farbki,
- strzykawka/łyżeczka,
- woda.
wykonanie:
Eksperyment bardzo prosty w wykonaniu. Naczynie napełniamy wodą do 3/4 wysokości, na pozostałą część wyciskamy piankę do golenia, a za pomocą strzykawki lub łyzeczki zakrapiamy kolorową wodą naszą piankową chmurkę. Już po chwili widać bardzo ciekawy efekt.
Wędrująca woda
Wędrująca woda to niezwykle widowiskowy eksperyment dla dzieci. Wymaga również cierpliwości a więc na efekt końcowy trzeba trochę poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.
Materiały i przybory:
- 6 szklanek
- ręcznik papierowy
- kolorowa woda
wykonanie
- Aby uzyskać kolorową wodę można zwyczajnie dodać do wody barwnik spożywczy lub tak jak my wykorzystać bibułę. Wystarczy włożyć kawałek bibuły do szklanki wypełnionej wodą i po chwili mamy piękną wodną farbkę.
- Przystępując do eksperymentu należy przygotować trzy szklanki wypełnione wodną farbą: my mamy żółtą, niebieską i czerwoną oraz trzy puste szklanki.
- Ręcznik papierowy składamy tak by uzyskać pasek. Powstałe paski papieru zanurzamy jedną stroną w barwnikach a drugą w pustej szklance.
- Już po chwili możemy zaobserwować pojawiającą się na paskach papieru kolorową wilgoć. Po kilku minutach papier jest cały mokry.
- Po około godzinie pojawia się kolorowa woda w pustych dotychczas szklankach.
Całe doświadczeni w przyśpieszonym tempie w naszym wykonaniu możecie zobaczyć na filmie poniżej.
Tańczące kolory
co jest potrzebne?
- mleko
- talerz
- kolorowa woda
- patyczek higieniczny
- płyn do naczyń
- łyżeczka\ strzykawka
Opis:
Na talerz wlewamy mleko tak aby zakryło dno. Do mleka wlewamy za pomocą łyżeczki/ strzykawki kolorową wodę. Aby kolory "zatańczyły" wystarczy teraz już tylko zamoczyć patyczek w płynie do naczyń a następnie zanurzyć go w mleku. Tańczące kolory gotowe. Zapraszam na krótki filmik jak wykonać ten eksperyment.
jak to się dzieje?
Barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.
Zapraszamy na filmik pokazujacy jak wykonać eksperyment i jaka to jest fajna zabawa :)
Kolorowe bąbelki
Co jest potrzebne?
- olej spożywczy,
- tabletka musująca,
- woda,
- barwniki spożywcze\farby,
- kubki plastikowe,
- pipety plastikowe lub strzykawki,
- wysokie, przeźroczyste (najlepiej wąskie) naczynie (może być np. wazon).
Opis:
Do wysokiego, przeźroczystego naczynia nalej olej (sporą ilość). W kubkach plastikowych rozpuść barwniki\farbę w wodzie. Zabarwioną wodę nabierz pipetami i powoli wkraplaj do oleju (nie zanurzaj pipety w oleju). Kolorowe krople powoli opadają na dno i po pewnym czasie unoszą się do góry.
Zjawisko, którego dotyczy eksperyment:
W wyniku rozpuszczania tabletki w wodzie, wytwarza się dwutlenek węgla, który porywa barwnik i wędruje do góry. Gdy gaz uleci - krople opadają na dno. Zjawisko zakończy się, gdy tabletka całkowicie się rozpuści. Możemy przedłużyć działanie naszego eksperymentu dodając kolejne tabletki.
Zapraszam na filmik z eksperymentem w wykonaniu naszego przedszkolaka Antka:
Wspaniały wybuch lawy - w sam raz na pierwszy eksperyment! To nie jest wcale trudne!
Aby zrobić wybuchający wulkan potrzebujesz dużego talerza, kubeczka lub szklanki (może być plastikowa), folii aluminiowej, taśmy klejącej i nożyczek
Aby zrobić „wybuch” potrzebujesz:
- wodę
- sodę oczyszczaną
- ocet
- łyżkę
- filiżankę lub kubeczek
- tacę
Jak zrobić wulkan:
1. Na środku talerza ustaw szklankę i przymocuj ją do niego taśmą klejącą.
2. Oderwij z rolki tyle folii aluminiowej by wystarczała, aby całkowicie pokryć talerz wraz ze szklanką.
3. Owiń tą folią talerz ze szklanką.
4. Wytnij na środku dziurę w folii i przymocuj brzegi folii do brzegów szklanki.
Jak zrobić „wybuch”:
1. Ustaw „wulkan” na tacy, aby „lawa” nie rozlała się po całej kuchni.
2. Wlej do wulkanu 2 łyżki wody, wsyp łyżkę sody oczyszczanej i mieszaj aż się rozpuści.
3. Nalej 2 łyżki octu do osobnego kubeczka.
4. Wlej jednym ruchem ocet z kubeczka do wulkanu. Zobacz jaki piękny wybuch lawy!
Jak to się dzieje?
Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).
GDZIE TA WODA?
Co jest potrzebne?
-
3 plastikowe, nieprzeźroczyste kubeczki,
-
okruszki nadmanganianu potasu (można zakupić w aptece w postaci tabletek),
-
woda utleniona,
-
pampers,
-
przeźroczyste naczynie,
-
czysta woda.
Opis:
W pierwszym nieprzeźroczystym kubeczku umieść okruszki nadmanganianu potasu (bardzo małą ilość), do drugiego kubka wlej 2-3 krople wody utlenionej, a do trzeciego włóż wkład wyjęty z pampersa. Pokaż dzieciom, że masz zwykłą wodę, zapytaj ich o to, jaki ma kolor. Następnie przelej wodę do kubeczka z nadmanganianem potasu i mieszając w powietrzu udawaj, że czarujesz. Przelej wodę do przezroczystego naczynia i zapytaj o kolor - wow, jest różowa!!! Różową wodę przelej do kubeczka z wodą utlenioną i ponownie zamieszaj w powietrzu udając, że czarujesz. Przelej zawartość do przeźroczystego kubka. Jaki kolor ma teraz nasza woda? Znowu jest bezbarwna! Przelej ją teraz do ostatniego kubka z pampersem i zapytaj jaki kolor będzie miała tym razem? Znowu przelej zawartość do przeźroczystego kubka. Jakie będzie zdziwienie dzieci, gdy okaże się, że wody nie ma.
Zjawisko, którego dotyczy eksperyment:
Różowe zabarwienie wody w pierwszym kubeczku pochodzi od nadmanganianu potasu, który znajdował się na dnie kubka. Dodanie tego roztworu do wody utlenionej powoduje odbarwienie go na skutek zachodzącej między nimi reakcji chemicznej. Po wlaniu do trzeciego kubeczka woda znika, ponieważ pampers ma silne właściwości adsorpcyjne - czyli bardzo dobrze chłonie wodę.