Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz odpowiednich aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową zawartą w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa)
zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie;
przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zasady rekrutacji Przedszkola Publicznego w Gorzycach zawarte są w Procedurze Rekrutacji Przedszkola.
zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach
Celem wychowania w Przedszkolu Publicznym w Gorzycach jest:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych
Budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;
Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do relacjonowania radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;
Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;
Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej;
Organizowanie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi;
Poszanowanie godności dziecka i zapewnienie dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym przyjaznych, bezpiecznych warunków zabawy i nauki;
Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej;
Wczesne rozpoznanie możliwości rozwojowych dziecka i podjęcie specjalistycznej interwencji (kontakt z Poradnią Psychologiczną-Pedagogiczną w Wodzisławiu Śl.);
Cele te są realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola;
Do zadań Przedszkola Publicznego w Gorzycach należy:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.
Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenia zainteresowań technicznych.
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną.
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym
Przygotowanie do posługiwania się językiem mniejszości narodowej lub etnicznej lub językiem regionalnym dzieci należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, o których mowa w ustawie z dnia 6 stycznia 2005r. mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Szczególnym zadaniem wszystkich pracowników w/w placówki jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas całego pobytu w przedszkolu, a także kształtowanie czynnej postaw wychowanków wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa.
Integrowanie treści edukacyjnych.
Wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka z wykorzystaniem jego inicjatywy.
Wczesne rozpoznanie możliwości rozwojowych dziecka i podjęcie specjalistycznej współpracy (kontakt z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Wodzisławiu Śląskim).
Budzenie wrażliwości emocjonalnej i moralnej dzieci oraz wzmacnianie ich więzi uczuciowej z rodziną.
Na bieżąco informuje o postępach dziecka i uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w oddziałach przedszkolnych.
Nabywanie przez dziecko kompetencji językowych: nabywanie umiejętności czytania, kreślenie symboli graficznych bogacenie słownictwa.
Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka opracowanej przez zespół orzekający Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim.
W przedszkolu prowadzone są zajęcia katechetyczne. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) placówka organizuje nieodpłatne zajęcia z religii. (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa)
Powyższe cele i zadania realizuje się poprzez:
zajęcia przedszkolne
wycieczki
imprezy kulturalno-oświatowe i uroczystości środowiskowe.
współpracę z poradnią pedagogiczno-psychologiczną
zapewnienie pełnej opieki pedagogicznej, zdrowotnej i bezpieczeństwo dla wszystkich wychowanków.
Za bezpieczeństwo w czasie pobytu dziecka w przedszkolu oraz w trakcie poza terenem przedszkola odpowiadają nauczyciele , którym powierzono opiekę nad grupą.
Nauczyciel zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa dzieci.
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na osoby postronne przebywające na terenie placówki, w razie potrzeby zwrócić się o podanie celu pobytu, zawiadomić dyrektora przedszkola o fakcie przebywania osób postronnych.
Nauczyciel lub inny pracownik przedszkola powinien niezwłocznie zawiadomić dyrektora placówki o wszelkich dostrzeżonych zdarzeniach, noszących znamiona przestępstwa lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia dzieci.
Opieka sprawowana nad dziećmi w czasie zajęć w przedszkolu oraz w czasie zajęć poza przedszkolem m.in. podczas spacerów, pobytu na placu zabaw, wycieczek pieszych i autokarowych jest prowadzona z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Podczas zajęć poza terenem przedszkola : spacery , wycieczki zapewniona jest opieka nauczycielki oraz dodatkowo na powyżej 20 dzieci jedna osoba dorosła.
Dziecko powinno być przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów). Osobą upoważnioną przez rodziców do odbioru dziecka z przedszkola może być jedynie osoba zapewniająca odbieranemu dziecku pełne bezpieczeństwo, a więc osoba, która może przejąć odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka. Nauczyciel może odmówić oddania dziecka pod opiekę osobie odbierającej, której stan budzi uzasadnione wątpliwości co do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.
Szczegółowe zasady przestrzegania i zachowania bezpieczeństwa na terenie przedszkola są zawarte w „Procedurze Bezpieczeństwa Przedszkola Publicznego w Gorzycach”