Strona główna/Szkoła Podstawowa/Projekty/Szkolny Klub Wolontariatu

Szkolny Klub Wolontariatu

Wolontariat

O wszystkich działaniach Klubu informujemy w zakładce: Aktualności

                

          W roku szkolnym 2021/2022 do klubu wolontariuszy naszej szkoły wpisali się uczniowie, ochotnicy z klas VIIa, VIIb i VIIc oraz z klas:VIIIa, VIIIb i VIIIc pod okiem pani Dorota Popela

W aktualnościach naszej, szkolnej strony oraz na szkolnym Fb można przeczytać  o organizowanych zbiórkach, akcjach charytatywnych czy bieżących realizacjach klubu.

W poniższej prezentacji również znajdziesz informacje na ten temat naszych planów i realizacji:

https://liblink.pl/MgRvDDR216

 

                    Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Szkolny klub wolontariatu”. Opiekun wolontariuszy realizuje kurs „Opiekun szkolnego klubu wolontariatu”, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, w którym po każdej części należy zaliczyć test. Drugim wymogiem projektu jest udział w XXXVII edycji konkursu pt.: ”Szkolny klub wolontariatu”. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.

                      Celem konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu „Szkolny klub wolontariatu” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za zrealizowanie 8 spośród 11 zaproponowanych zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

Zadania konkursu: Szkolny klub wolontariatu:

  1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”? Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły - zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych/plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  3. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  4. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel. Ocena na podstawie sprawozdania, informacji, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  5. Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu - wyróżnienie uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat. Ocena na podstawie informacji, sprawozdania, zdjęć, filmu przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  6. Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu,                z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące  w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, 6 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  8. Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  9. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  10. Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować  i komu pomagać? Ocena na podstawie arkusza ankiety i jej wyników przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  11. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Opiekun szkolnego klubu wolontariatu”, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe)

Sprawozdanie z działalności klubu

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  W naszej szkole, przez okres trzech miesięcy, wolontariusze wykonywali zadania, które zbliżały naszą szkołę do zdobycia certyfikatu Szkolnego Klubu Wolontariuszy.  Z okazji niedzielnego święta wszystkich wolontariuszy warto wspomnieć, że w naszej szkole od września udało się przeprowadzić wiele zadań i akcji charytatywnych.

 

Były to m.in.:

  1. Zbiórka nakrętek dla Sebastiana z Krzyżanowic
  2. Zbiórka słodyczy dla Andrzeja z Zakładu Leczniczego w Gorzycach
  3. Pomoc w zbiórce dla dzieci z Domów Dziecka i oddziałów onkologicznych, akcja Ogólnopolska pt.: „Boże Narodzenie Dzielnych i Walecznych”
  4. Kwesta na cmentarzu dla Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży
  5. Zbiórka karmy dla schroniska w Raciborzu
  6. Konkurs pt. „Pomocna Dłoń”
  7. Konkurs pt: „ Czy warto pomagać?”
  8. Konkurs pt: „ Pomaganie jest fajne!”
  9. Propagowanie idei wolontariatu poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej i przedstawienie jej przez wychowawców podczas Dnia Nauczyciela
  10. Czytanie książek w klasach młodszych przez przedstawicieli wolontariuszy z naszej szkoły
  11. Zrealizowanie kursu przez opiekuna szkolnego klubu wolontariuszy
  12. Zbiórka używanej odzieży dla Adelki Motenko
  13. Przeprowadzenie ankiety w wybranych klasach na temat działalności naszego klubu.

 

Wyniki ankiety są dla nas bardzo budujące, gdyż zdecydowana większość ankietowanych wie, jakie akcje przeprowadzane były w naszej szkole, uczniowie znają definicję wolontariatu i wolontariusza, a pracę klubu ocenili bardzo wysoko.

Pytaliśmy Was o co jeszcze nasz klub mógłby poszerzyć działalność? Udział w WOŚP (w trakcie realizacji) oraz odwiedziny chorych i samotnych to najczęstsza Wasza odpowiedź. W obecnym czasie nie mamy możliwości odwiedzin, ze względu na panujące obostrzenia, ale proponujemy udział w akcji „Razem na  święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji nasi wolontariusze przygotują własnoręcznie wykonane kartki wraz z życzeniami, które później wrzucą do ustalonych wcześniej skrzynek pocztowych. Każdy z Was może wziąć udział w tej akcji i pomóc naszym wolontariuszom. Kartki zbierane będą do 15 grudnia. Każda osoba, która dostarczy starannie wykonaną kartkę otrzyma punkty motywacyjne. Kartki przynosimy do pokoju nauczycielskiego, a poprzez e-dziennik informujemy opiekuna klubu o udziale w akcji.

Warto wspomnieć, że poza działalnością klubu do dodatkowych akcji dobroczynnych zapraszają Was Drodzy Uczniowie też inni nauczyciele, obecnie w naszej szkole prowadzona jest np. akcja „Góra grosza” czy zbiórka baterii.

Certyfikat

 

 

do góry